Світлана Олійник (zprz.city)
Це нова вистава з циклу "Перепоvieдаки", у якому актори розповідають та візуалізують легенди та факти. Шевченка тут показали не як пам'ятку, а як живу людину. І навіть спробували уявити, яким би крутим і популярним був поет, якби жив сьогодні.
Шевченка грає Андрій Лятуринский. Переповідак, що розповідають історії - Анастасія Гусліста-Полозун і Андрій Верман.
Вистава вийшла бешкетною, динамічною, візуально красивою, з музикою і танцями - такий собі сучасний молодіжний перформанс. Є вікові обмеження - 16+, тому що в кінці звучать пісні на сороміцькі вірші Кобзаря з ненормативною лексикою. Але глядачів попереджають і хто хоче, той може вийти.
"Мене взагалі вразив Шевченко, коли я дійсно почала дивитись на нього свіжим поглядом"
Під час вистави у мене виникло питання, над яким раніше не замислювалась - а чи був одружений Тарас Шевченко?
- В Тараса Шевченка було дуже багато любовних пригод. Але в шлюбі він не був. Він майже одружився з Ликерою Полусмак, яка була молодше рази у два. Але вона йому зрадила. Вони розійшлися за пару місяців до смерті Тараса (помер 10 березня 1861 року у 47 років. - Ред.), - розповіла zprz.city режисер вистави Олена Павлухіна.
- Звідки ви взяли матеріал для вистави?
- Я пів року досліджувала життя Шевченка - перечитувала шевченкознавців, щоденники і спогади про нього, які є в доступі.
- Який факт вразив вас найбільше?
- Мене взагалі вразив Шевченко, коли я дійсно почала дивитись на нього свіжим поглядом. Не скажу, щоб я любила його творчість, тому ще це завжди сумні вірші. А він виявився нормальною веселою людиною.
- Хто розробляв костюми? У ведучих-"переповідак" такі цікаві пальто з портретами Шевченка в незвичайних образах українського художника Олександра Грехова.
- Це портрети з виставки «Квантовий стрибок Шевченка», яка була відкрита до річниці Шевченка на станції метро Шевченка (скандальна виставка у Києві у 2019 році. - Ред.). Ми спитали, чи можемо їх використовувати, художник дозволив.
Задум по всіх костюмах мій. На костюмах представлені гравюри, картини, вірші Шевченка. Також шили пальто, як у Шевченка на світлинах.
- Хто писав пісні для вистави?
- Музику писали самі, всі вірші - Шевченка. Наша актриса Анастасія Гусліста-Полозун надихнулась саме сороміцькими віршами Шевченка і підбирала аранжування, допомагав підібрати музику до віршів ді-джей Олег Лубенцов. Це така спільна творчість Анастасії, Олега і нас усіх.
- А де ви знайшли сороміцькі вірші Шевченка?
- Вони є в доступі навіть в інтернеті. Вони залишились на полях його альбомів, замальовок. Ці вірші дійсно були під табу царським, а потім радянським.
Як були створені пісні для вистави розповіла актриса Анастасія Гусліста-Полозун:
- Місяця два тому нам запропонували виступити на сучасній молодіжній тусовці Garage Party і зробити щось схоже на "ELECTROСКОВОРОДУ", тільки про Шевченка. Режисерка Олена розповіла мені, що у Тараса є прикольні сороміцькі вірші. Мене цей факт вразив, бо нам зі школи розповідали, що він такий дядько серйозний і задумливий.
І ще мене вразило, як ці вірші підходять під сучасну електронну музику. Коли я їхала додому в маршрутці, то включила в навушниках музику, відкрила вірші Шевченка. Мене одразу відвідало натхнення, я підстроїла його тексти під музику і все вийшло.