Світлана Олійник (https://zprz.city)
30 листопада 1991 року в Будинку політосвіти (нинішній обласний центр молоді) відбулася офіційна прем'єра першої вистави театру-лабораторії «VIE» — «Четвертий стілець» Тоніно Гуерро. Справжні театрали згадують її й донині.
А цю дату вважають днем народження театру-лабораторії «VIE», який тоді мав назву «Вільний простір гри». Театр прославився крутими новаторськими експериментальними постановками.
З 1995 року будівля театр "VIE" знаходиться на острові Хортиця, неподалік від Дніпра. А на честь першої вистави у фоє довго висіла інсталяція зі стільця та вішалки, що «стояли» на стелі. Наразі фоє реконструювали у малу залу й інсталяції вже немає.
Як все починалось
Театр "VIE" був створений групою акторів Запорізького театру юного глядача (Театру молоді). Режисером став Віктор Попов, який теж грав у ТЮГу. Новий театр виник завдяки його роботі з режисером із Москви Климом (Володимиром Клименком).
Віктор Попов став першим художнім керівником-директором. Його знають, як режисера-новатора, який любить експерименти. Зараз він працює режисером у Кам’янському театрі імені Лесі Українки.
У свій час Віктор Попов ділився зі мною спогадами, з чого розпочинався театр «VIE»:
"З дитинства мріяв бути актором, став ним. А бути режисером тоді мені здавалося чимось захмарним. Але познайомившись із Климом, узявши участь у його заняттях у майстернях, і сприйнявши його манеру ведення процесу, я став адептом його методу.
Режисер-диктатор замінений організатором процесу вирощування певної містичної дії, яка може у підсумку стати виставою для глядача, а може й не стати. Режисер — це тренер, який готує актора, вірніше групу змовників, щоб досягти можливих меж власної особистості через мистецтво театральної гри.
На цих умовах і виникла спочатку спектакль «Четвертий стілець». Я був свідком перетворення: Любов Фріган та Сергій Цевельов, Клим, Геннадій Лещенко – ми всі тоді були чарівниками. Це забути неможливо.
А потім було 4-годинне естетське видовище за поемами Яніса Ріцоса «La Vie», яке дало нашій маленькій групі надію на створення театру-лабораторії під назвою «Життя» (французькою — «VIE»)".
Зараз театр «VIE» існує, як бренд
У цьому році в Запоріжжі завершили театральну реформу - був створений муніципальний театр "Дім актора", який об'єднав колективи муніципальних театру-лабораторії "Vie" і театру танцю. При цьому два театри ліквідували.. Зазначимо, що така реформа була неоднозначно сприйнята театральною спільнотою.
"Дім актора - це театральна платформа, яка об'єднує в собі театр танцю і театр-лабораторію "Vie". Як бренди, вони залишаються. А юридична особа - Дім актора", - пояснила zprz.city в. о. директора-художнього керівника Дому актору Ольга Донік.
За словами Ольги Донік будівля театру-лабораторії "Vie" на Хортиці залишиться майданчиком для зухвалих експериментів. Дім актора буде мандрувати великими сценами з масштабними виставами. Так, виставу "Івасюк. Червона рута" планують 21 грудня показати у Дніпрі, в театрі драми та комедії. А 26 січня буде показ у Запоріжжі, у Театрі молоді.
Більше ста прем'єр за 32 роки
За 32 роки у театрі "Vie" показали понад сто прем'єр. Наприклад, у репертуарі театру був і спектакль без жодного слова – пластична постановка «З тиші».
Чи буде Дім актора показувати вистави, які ставили ще у "Vie"?
"Відновлюватимемо лише прем'єри за останні півтора роки. Грати старі спектаклі не будемо – лише створювати нові", - каже Ольга Донік.
Вона розповіла, що зараз репетирують виставу на сцені театру-лабораторії "Vie", за його постановку береться режисер Віктор Попов:
"Він, як завжди, буде вражати й шокувати та шукати глибину у таких речах, які, на перший погляд, лякають".