yabl.ua
Наталья Болгарова
Стас Жирков порадував глядача новою виставою. 24 січня віідбулася прем`єра вистави "ОТЕЛЛО/УКРАЇНА/FACEBOOK". Ця вистава доволі незвична. Але для тих, хто любить вистави Стаса Жиркова, це стає нормальним явищем. Навпаки, чекаєш від нього саме чогось незвичного, того, чого не побачиш в жодному театрі. Вистава "ОТЕЛЛО/УКРАЇНА/FACEBOOK" - це, наче, відповідь на виставу "Річард ІІІ", яку поставила Корнелія Кромбольц. Я вже розповідала про цю виставу https://natalybolharova.blogspot.com/2018/12/blog-post_5.html. В цій виставі всі ролі, навіть чоловічі, зіграли жінки. У виставі "ОТЕЛЛО/УКРАЇНА/FACEBOOK" всі ролі, навіть жіночі грають чоловіки.
Драматургами вистави виступили Павло Ар`є та Марина Смілянець. Це незвична вистава. Вона в певному сенсі нагадує стрічку новин у Facebook, як зазначив режисер Стас Жирков перед початком вистави. Досить нагадати, що цю стрічку формуюють користувачі своїми лайками. Отже ми обираємо самі, що ми читаємо, а що ні. Жанр вистави зазанчається як "не Отелло". Ми почуємо уривки із шекспірівського "Отелло", але не більше. Стрічка новин в соціальних мережах насичена різними новинами, смішними історіями, фейками. Фейк. Це слово нас супроводжує останнім часом все частіше. В театрі "Золоті ворота" вже є програмки, що не може не радувати. Ці програмки суттєво відрізняються від програмок інших театрів. І ось на одній сторінці програмки до цієї написано одне слово "фейк", воно повторюється багато разів, займає багато рядків і тільки десь посередині є одне слово "правда". Як відрізнити фейк від правди? Як зрозуміти, де говорять правду? Показовим є момент про "Трьох товстунів" з відомої казки Ю. Олеші на сучасний лад в телевізійному ефірі. Все поставлено за сценарієм. Є режисери, є актори. І тут згадуєш У. Шекспіра "Весь світ - театр. У ньому жінки, чоловіки - усі актори. У них є виходи, відходи І кожен не одну грає роль.". Крім того, стрічка новин наповнена різними новинами. Прокручуючи її вниз, ніколи не знаєш, що буде далі. І ось з`являються чергові новини про розвінчування міфів радянської медицини від Уляни Супрун, жахливі історії про те, як жінки платять хабарі в пологових будниках:"Ми даємо - вони беруть" і нічого не змінюється. Стас Жирков не був би Стасом Жирковим, якби смішне не перемішувалося б із серьйозними речами, які, можливо, і для когось не є значущими, але вони змінили життя тої чи іншої людини. Драматичні історії акторів. Мене особисто зачіпила історія, яку розказував Андрій Поліщук про батька. "Я його любив просто, тому що він був.". Чомусь мені нагадала ця історію виставу, яку я дуже люблю, - "Тату, ти мене любив?". Є інші історії, але я не буду їх переповідати. Ще один момент, який вразив, - це тема голодомору. Дуже болюча тема для нашого народу, але на ній теж багато спекулюють і це дуже боляче.
Акторський склад блискучий. Дуже хочеться всіх назвати. Отже, Антон Соловей, Дмитро Олійник, Орест Пастух, Владислав Писаренко, Богдан Буйлук, Андрій Поліщук, Володимир Ковбель. І, звичайно, в ролі режисера - Стас Жирков. Те, що добре співають Антон Соловей і Богдан Буйлук, я знала і раніше. Для мене відкриттям стали Володимир Ковбель та Владислав Писаренко.
Я люблю "Золоті ворота", люблю їх вистави, люблю вистави Стаса Жиркова, саме через те, що вони змушують думати, вони актуальні. Ця вистава не є виключенням. Після неї хочеться сказати:"Люди, вмикайте розум."