Центр Леся Курбаса
Попри війну з її тривогами, обстрілами і блекаутами співробітники Центру Курбаса були активними у всіх напрямах діяльності: науковому, драматургічному, культурологічному, театрально-художніх лабораторій. Сезон вийшов насичений і буремний: вистави і сценічні читання п’єс, покази і гастролі, фестивалі і майстер-класи, творчі вечори і виставки, видання мистецтвознавчих і драматургічних книг, благодійна діяльність і підтримка ЗСУ 💙💛
№1️⃣
Науковий відділ випустив новий номер наукового вісника «Курбасівські читання №18» КУЛЬТУРА У ПЕРЕДЧУТТІ НОВИХ РЕАЛЬНОСТЕЙ під редакцією академіка НАМУ директора Центру Неллі Корнієнко і доктора філологічних наук Олени Бондаревої. У «Передньому слові» було представлено основні тези нової, заснованої науковцями Центру Курбаса, «іншої» Київської театрознавчої школи, яка протиставляє традиційному описовому театрознавству розуміння театру як «суб'єкта, спроможного діагностувати і прогнозувати суспільство, страхувати в ньому розриви і травми». Співробітники Центру Курбаса брали участь у наукових конференціях, грантових програмах, збірниках, проводили майстер-класи, читали лекції в Україні і закордоном (Польща, Німеччина, Чехія, Італія, Франція). Знаковими подіями стала участь у Венеціанській науковій конференції «Назустріч Європі - назустріч собі» (Італія) та французькому науковому альманасі «Skeno&graphie» директора Неллі Корнієнко і Неди Нежданої, завідувачки відділу драматургічних проєктів. Важливо зазначити участь у Міжнародній конференції «Сучасні проблеми формування демократичних цінностей у світовому просторі» у Києві, співпраця з Польським Театральним інститутом ім. Збіґнєва Рашевського і статті Олени Бондаревої у збірниках «Літературний процес: методологія, імена, тенденції» і «Modern philology: theory, history, methodology».
№2️⃣ Антологія "НЕНАЗВАНА ВІЙНА"
Драматургічний відділ Центру видав нову антологію актуальної драми «НЕНАЗВАНА ВІЙНА» (20 п’єс). Її упорядники Олег Миколайчук і Неда Неждана, авторка концепції і передмови - Олена Бондарева. Абсолютна більшість її п’єс були втілені у читаннях і виставах на сценах України та багатьох країн світу, і підготував до друку антологію біографічної драми «АРТ-ПАНТЕОН» (12 п’єс) про знакових митців України. Цього сезону Центр Курбаса організував два мистецькі фестивалі - арт-фести «НЕНАЗВАНА ВІЙНА» (у жовтні 2023) і «ЛЮТИЙ ЛЮТИЙ 2014-2024» (у лютому 2024), а також виступив партнером Міжнародного фестивалю "UKRAINE FRINGE" від ProEnglish Theatre (Київ, 6 країн учасників, серпень-вересень 2023) і «ДНІ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ» (Вісбаден, Німеччина, лютий 2024).
Важливо зазначити співпрацю авторів і збірників Центру з глобальним міжнародним проєктом «Світові читання української драми», заснованого Джоном Фрідманом. П’єси з антології «Неназвана війна» читались і ставилися на сценах багатьох міст України, зокрема в Києві, у Львові, Дрогобичі, Одесі, Ніжині, Миколаєві, Херсоні, Коломиї, Тернополі, а також закордоном: у Польщі, Великобританії, Німеччині, Австрії, Франції, США.
№3️⃣ Співпраця з театрами-партнерами.
У сценічній практиці Центру Курбаса цього сезону відбулася рекордна кількість прем’єр і показів постановок новітньої української драми. Серед прем’єр, здійснених безпосередньо режисерами–співробітниками Центру Курбаса: «Вірогідності» Ольги Анненко, «Обережно з бажаннями» за п'єсою Сергія Марена "Венеційський столик" і «Ток-шоу» Максима Одарюка ( реж. Олександра Кравченко), «Несподівано тихо» Олександра Вітра і «Закрите небо» Неди Нежданої в (реж. Олександр Мірошниченко), «Кар’єра» Валентина Тарасова, «Країна Зеро» Надії Симчич і «Алло» Сергія Марена (реж. Олександра Білери), «Боятися немає сенсу» (автор та реж. АндрійІванюк) у рамках проєкту «Неназвана війна».
У сезоні 2023-24 Центр продовжив співпрацю з різними театрами і мистецькими об'єднаннями, переважно незалежними, як-от, театрами Veritas, Чесний театр, МІСТ, Театр сучасної драми і комедії, Тотеатр, Паперовий театр, ProEnglish Theatre, Театральна спільнота DSP, Театральні Майстерні Елеонори Лазової та Елеонори Кравченко, Театр Щирих, Сучасний фізичний театр, Театр поезії «Мушля», «Terra Incognita» (Маріуполь), SoloWay, Українська школа плейбек-театру, Київський театр на Печерську, Львівський академічний театр імені Леся Курбаса, Театр «Гармидер» (Луцьк), студентські «Чайка», «Борисфен», а також зарубіжними: Яра Мистецька група (США), Лондонський Finborough Theatre (Великобританія), Scena theatre (США), Ліонська театральна компанія «Колапс» (Франція), Празький Національний театр (Чехія), Страсбурзький національний театр (Франція) та інші.
Знаковою подією стало відродження в Маріупольського незалежного театру «Terra Incognita» постановкою «Світло в кінці тунелю» за п’єсою Неди Нежданої, яка мала відбутися 25 лютого 2022 року, але затрималася на 2 роки через обстріли, терор, арешт і полон художнього керівника Анатолія Левченка.