Тетяна ПОЛІЩУК (Театрально-концертний Київ)
31 травня завершився Міжнародний театральний фестиваль «Київ травневий. Відродження», що об’єднав митців семи країн світу, які у такий спосіб засвідчили свою беззастережну підтримку права України на мирне і творче життя на своїх споконвічних теренах.
Нагадаємо, відомий творчий проєкт Міжнародний театральний фестиваль міст-побратимів «Київ-травневий» було започатковано згідно з розпорядженням КМДА ще у грудні 1998 р. Цьогоріч, зважаючи на воєнний час, організатори запропонували відродити форум в онлайн-форматі.
Споконвічний вислів: «Коли говорять гармати, музи мовчать»,- сьогодні спростовано українськими митцями. Нині всі українці тримають стрій: одні зі зброєю в руках, інші воюють на культурному фронті, даруючи миттєвості радості у скрутні часи та піднімаючи бойовий дух, вселяючи віру у перемогу над загарбниками та визволення територій України включно з Кримом, аби мир і спокій прийшов до нашої суверенної та незалежної держави.
Триває четвертий місяць війни. Водночас в Україні активно обговорюються плани післявоєнної розбудови нашої економіки, вагомою складовою якої є галузь культури та мистецтва.
Символічно, що стартував театральний проєкт «Київ травневий. Відродження» у День Києва. І це свято відбулося під час війни і стало гучнішим за звуки сирен. У ньому взяли участь наші колеги із різних країн. Із 29 по 31 травня в афіші «Київа-травневого. Відродження» були представлені (в онлайн-форматі) резонансні постановки колективів із семи країн світу: Великобританії, Болгарії, Грузії, Фінляндії, Чехії, Шотландії та України. ***
«РІЗДВЯНА ПІСНЯ» – вистава лондонського театру «Butterfly Theatre Company», Велика Британія
Унікальна онлайн-постановка класики Чарльза Діккенса перенесла глядачів у Лондон і об’єднала різних людей для спільної візуалізації улюбленої казки. Вийшло веселе, інтерактивне шоу. Вистава була поставлена і зіграна акторами з різних куточків світу за допомогою Zoom.
«В ОЧІКУВАНІ…N» – вистава українського театру в Празі «Theatre Yellow & Blue»
Постановка Олени Завгородньої, художнього керівника, режисера, актриси українського театру в Празі «Theatre Yellow & Blue» під керівництвом «Prague Shakespeare Company у партнерстві з «Divadlo Na Pradle», створена за мотивами п‘єси абсурду «Чекаючи на Ґодо» ірландського письменника Семюеля Бекета, у якій усі ролі виконують жінки.
Творчий проєкт порушує важливі питання зради власних цілей, ідей, віри, сім’ї, держави, коли усі негаразди та відповідальність перекладаються на інших людей. Не варто, закликають автори вистави, просто чекати чогось і когось, вірити у красиву «картинку», не заглиблюючись всередину. Ми повинні навчитися ставити перед собою серйозні цілі і не боятися гнатися за своїми мріями. Варто просто змінити свій спосіб життя…
«ЗОНА» – постановка «Українського театру Фінляндії»
Вистава створена за п’єсою Павла Ар’є «На початку і наприкінці часів». Це резонансна робота Ігоря Фрея, фінського актора театру і кіно, українця за походженням, активіста «Товариства українців у Фінляндії», художнього керівника та головного режисера відомого у всій Європі «Українського театру Фінляндії».
«Зона» – це історія про дивну сім’ю, яка мешкає в 30-кілометровій зоні відчуження навколо Чорнобильської атомної електростанції. Це – покинуте село неподалік від річки Прип’ять, маленький хутір, глухий кут, тікати нікуди, навкруги ліси та болота… Баба Пріся, її дочка Слава та онук Вовчик хочуть просто жити, але їм доводиться боротися за існування…
«ЗАГАРБАЙМО ЗЕМЛЮ!» – вистава-комедія митців із Шотландського театру Dogstar Theater
Единбурзький драматург Морна Пірсон разом із композитором Дж. Гарді створили панк-рок-мюзикл. Це співпраця британського единбурзького театру Dogstar разом зі шведською театральною трупою Profilteatern.
Вистава «Загарбаймо Землю!» розкриває мотив карколомної дистанції між багатіями та бідними, між нацією, яка десятиліттями намагалася пом’якшити найгірші побічні ефекти зміни клімату, й нацією, яка готувалася до хаосу. Це комедія про невідчуття одне одного, про глухоту й сліпоту, про знищення планети через недбале ставлення до її фундаментальних процесів. Зміна клімату — тема, яку, як правило, театри оминають. «Загарбаймо Землю!» — вистава, яка осмислює цю проблему на макрорівні.
«КІНЕЦЬ ГРИ» – вистава Національного грузинського театру ім. Шота Руставелі
Вистава поставлена за п’єсою Семюеля Беккета. В інтерпретації знаменитого грузинського режисера-філософа Роберта Стуруа цей твір набуває шекспірівського масштабу, колориту, сили почуттів і градусу емоцій, які супроводжують останні хвилини існування світу. За сюжетом, глобальна катастрофа знищила цивілізацію і живими залишилися лише четверо… Втім, їхній кінець також близький. Як поведуться люди перед смертю, чи приймуть її гідно, чи втратять людську подобу? І що буде далі? Відповідь була у Гамлета: «Далі — тиша»… Для Стуруа висновок не такий однозначний.
«Кінець гри» присвячений пам’яті видатного композитора Гії Канчелі, багаторічного співавтора та друга Роберта Стуруа. Разом вони створили десятки спектаклів, зокрема всього Шекспіра і всього Беккета. Музика «Маестро тиші», як називають Канчелі, також звучить і в цій виставі…
«БОЛГАРИ СТАРОГО ЧАСУ» – вистава Драматичного театру «Костянтин Кісімов»
Драматичний театр «Костянтин Кісімов» – унікальний. Драматичні та музичні вистави ставлять як на великих, так і на камерних сценах. Здійснюються спільні постановки за участю ансамблів. Постановки театру гастролюють по всій Болгарії та за кордоном.
Вистава під назвою «Balgari ot staro vreme (Old Time Bulgarians)» — «Болгари старого часу» – поставлена за мотивами «Повісті про те, як посварився Іван Іванович з Іваном Никифоровичем» Миколи Гоголя.
«УКРАДЕНА КРАСА» – вистава Київської академічної майстерні театрального мистецтва «Сузір`я»
За сюжетом: вечір у дешевому мотелі не віщував для журналіста Романа нічого цікавого, окрім написання рекламного буклету. Аж доки в номер до нього не постукала перелякана дівчина, яка поселилась у сусідньому номері. Вона випадково стала свідком таємниці — виявляється, у головного магната країни є чимала колекція крадених шедеврів світового живопису. У подальшому ситуація розвивається сенсаційно та небезпечно для кожного з персонажів.
Режисер-постановник вистави — Богдан Гнатюк, виконавці: народний артист України Анатолій Гнатюк, Ірина Сопіт, народний артист України Володимир Ніколаєнко, заслужений артист України Олексій Паламаренко, Лідія Семесюк і Назар Борушок.
«ПРЕКРАСНИЙ ЗВІР У СЕРЦІ» – вистава Київської академічної майстерні театрального мистецтва «Сузір`я» закрила театральний онлайн-марафон і саме цією постановкою цей колектив відкрив свій воєнний перерваний сезон
Ця хореодрама режисера Олексія Кужельного розповідає про долю видатного українського поета Миколу Вінграновського. Нагадаємо, вистава «Прекрасний звір у серці» отримала у 2013 році престижну театральну премію «Київську пектораль» у номінації «За кращу камерну виставу», а виконавець головної ролі Євген Нищук — приз «За кращу чоловічу роль».
Пластичні номери (хореограф — Олексій Скляренко) увиразнюють поезію рухом тіла, продовжують пориви поета. А довершує цей малюнок музика Тетяни Шамшетдінової.
Євген Нищк не просто читає, а проживає вірші, що передають поліфонію тем Миколи Вінграновського. Вони торкаються потаємного ліричного, розкривають політичні уподобання, дружні стосунки, передають зачарування природою, світом, мовою, країною, людьми. Іноді вірші звучать як звичайний прозовий текст, без будь-якої патетики, ніби Герой — Нищук ними розмовляє у повсякденному житті, в такий спосіб наближуючи Вінграновського до нашого сьогодення.
***
Організатори форуму сподіваються, що після війни «Київ-травневий. Відродження» стане містком до театрального фестивалю «Міст-рятівників». Першим таку відзнаку згідно з Указом Президента України Володимира Зеленського отримало польське місто Жешув. І таких міст, які демонструють історичний рівень підтримки України, у світі вже багато і з кожним кроком до нашої перемоги більшатиме…
КОМЕНТАР
Олексій КУЖЕЛЬНИЙ, ініціатор, художній керівник міжнародного театрального фестивалю «Київ-травневий. Відродження», Художній керівник-директор КАМТМ «Сузір’я», Голова Київського місцевого творчого відділення НСТДУ:
-«У Бога теж є пекло. Це пекло – люди», – вважає Пауло Коельо. І дійсно, звідки беруться вбивці, ґвалтівники, нелюди. Опиратися їм, нищити зло, спасати людство сьогодні випало на долю нашого народу. Театр – не осторонь цієї борні. Його покликання – плекати людяність. Одним із інструментів виконання цієї місії є налагодження творчих контактів між митцями різних народів.
Театральний фестиваль міст-побратимів «Київ травневий. Відродження», який до Дня Києва зібрав у своїй програмі вистави наших мистецьких побратимів із семи країн світу, став актом відродження міжнародного мистецького життя столиці України.
Титул «Міста-рятівника», наданий Президентом України В. Зеленським польському місту Жешув, акцентує високий рівень міжнародної підтримки нашого народу. І це надихає нас на започаткування Міжнародного мистецького фестивалю «Міст-рятівників». Хай голос митців звучить зично у нашому квітучому місті!