Олег Вергелис
Точна дата народження Вільяма нашого Шекспіра (1564-1616) невідома і навряд чи буде відома. А от 26 квітня 1564 року вважається істориками, як день, коли хрестили Шекспіра у Стратфорді на Ейвоні. І саме цей день, тобто сьогоднішній квітневий день, згідно шекспірівської історіографії, є символічним "днем Шекспіра".
Майже все довкола Шекспіра - - умовність. Точна дата народження Шекспіра - - умовність. Авторство великих п'єс Шекспіра - - умовність (у свій час я перечитав книжок п' ять, включаючи популярного Гілілова, про імовірних авторів шекспірівських п'єс і сонетів, але жодна версія не переконала). Очевидно, що безумовним фактором довкола "умовного" Шекспіра є лише одне:його тексти, ніби надиктовані Небом (Богом) , тексти, які пережили і Шекспіра, і шекспірознавців- дослідників, залишаючись "книгою життя" і для сучасного світового театру.
Отак і сьогодні, у часи запеклої війни України з ворогом, великі шекспірівські п'єси знову "на часі", зберігаючи, попри всі випробування,коронні місця в українському театральному репертуарі.
Дві великі шекспірівські трагедії - -" Гамлет" та "Ромео і Джульєтта" - навіть в екстремальні воєнні часи знаходять нині прихисток на Заході України, в Івано-Франківську, у легендарному шекспірівському "бомбосховищі", (тобто у театральному підвалі) знаменитого Івано-Франківського національного театру. Дві різні вистави режисера Р. Л. Держипільського, згідно "режисурі" теперішнього трагічного часу, перетворилися на Шекспірівську сценічну дилогію. Перша частина якоі("Гамлет" ) - - історія про БЕЗУМСТВО, до якого призводить розпад родинних зв'язків та розпад державності, а друга частина дилогії ("Ромео" ) - - історія про випробування коханням та ВІРОЮ (цей мотив проводить у виставі чернець Лоренцо, якого грає Олексій Гнатковський:віра, котра випробовує, але і гартує).
" Далеко пломінь кидає свіча! Так в злому світі сяє добре діло!", - - написав колись Шекспір. Ніби написав і про наше" сьогодні", де, я переконаний, добре діло Переможе, Перемога буде за нами і пломінь свічі осяє пам'ять про тих, хто поклав життя на алтар захисту України від ворога.
Весь світ - - Шекспір. І так воно і є.
Щиро вірю, що згодом, відразу після Перемоги, делегаціі театральних туристів будуть спеціально їхати з Британії, з шекспірівської
батьківщини, в нашу Україну, аби потрапити хоча б на дві години у легендарне бомбосховище міста Івано-Франківська:туди, де шекспірівський Гамлет у часи війни стверджував своє переможне :"Бути!", а шекспірівський Ромео казав:"Хай буде Світло! Навіть коли у сутінках душа! "
РS. Передбачаю, що наш видатний український театральний режисер і мій добрий друг та творчий однодумець друг Р. Л. Держипільський з приводу Вільяма нашого Шекспіра вже думає про ще одну п'єсу великого Барда, аби теперішня галицька Шекспірівська дилогія згодом переросла у трилогію.
Яка п' эса? Знаю. Але не скажу. На все свій час.
" Справжня любов завжди мовчить: про її правдивість свідчать вчинки, а не слова". І це ще одна цитата від іменинника Вільяма Шекспіра.